Nosnost - co všechno musí automobilové kolo vydržet

Nosnost kola

Zatížení kola popisuje maximální zatížení v kilogramech, které může kolo unést. Pro výpočet přesné nosnosti musí být údaj uvedený v dokladech k automobilu rozdělen na polovinu, protože nosnost je v dokladech vždy uvedena jako maximální zatížení nápravy v příslušných členských státech (EU) pro každou přední a zadní nápravu. Zde je příklad pro lepší pochopení:

Pokud je technicky přípustné zatížení nápravy 1 700 kilogramů na nápravu (přední náprava), je výsledkem max. nosnost každého kola na přední nápravě 850kg. Jinými slovy, kolo na přední nápravě musí být schopno unést zatížení až 850 kilogramů.

Pro kola značky DEZENT jsou tyto informace vždy zaznamenány v certifikátech TÜV. Nyní si můžete položit otázku, jestli je to důležité a zda to potřebujete vědět. To závisí na tom, zda montáž nových disků necháte na odborníky nebo to budete provádět sami. Pokud se rozhodnete pro odbornou montáž, můžete si sednout a relaxovat, protože za službu platíte. Pokud si však chcete kola namontovat sami, nosnost je jedním z nejdůležitějších kritérií pro bezpečné použití kol.

 

Velcké vozy

Velikosti vozů v segmentu SUV vyžadují také odpovídající nosnost. Pokud jde o disk ve 22palcovém rozměru pro automobily, jakými jsou Porsche Cayenne, BMW X5 a X6, Range Rover a Range Rover Sport, je nosnost každého disku až 1 000 kilogramů. Po vynásobení číslem čtyři to jsou 4 tuny! Vezmeme-li v úvahu pohotovostní hmotnost vozu zhruba 2 500 kilogramů, maximální nosnost o dalších 1 000 kilogramů vyšší, jakož i síly působící na kolo, například během jízdy v terénu, tak na první pohled přehnaná nosnost je najednou zcela adekvátní.

 

Elektrická a hybridní auta

Hybridní auta chtějí spojit výhody spalovacích motorů a elektrických pohonů. Protože elektrický motor vykazuje vysokou účinnost již při nízkých otáčkách motoru, je obzvlášť vhodný pro startování auta a na nižší rychlosti. Při vysokých otáčkách však funguje lépe spalovací motor. Pokud jde o hmotnost vozidla, parametry se odpovídajícím způsobem mění v porovnání s konvenčními fosilními pohony, protože dodatečný pohon v hybridních automobilech má za následek dodatečnou hmotnost. DEZENT tyto nové požadavky promítá do vývoje svých kol, u kterých v daných provedeních zvyšuje jejich nosnost.

Na pneumatiky elektrických a hybridních automobilů působí i kvůli ikvůli baterii velké zatížení. Okamžitý točivý moment si na pneumatikách vybírá velkou daň. Vyšší hmotnost má za následek nižší agilitu, která automaticky vede k delší brzdné dráze. Proto je důležité vybrat správnou pneumatiku, abyste dosáhli co nejlepšího výkonu. Při koupi nových pneumatik pro elektrická nebo hybridní auta byste měli věnovat zvláštní pozornost indexu nosnosti.

Index nosnosti pneumatiky

U elektrických automobilů je obzvláště důležité, aby parametry pneumatiky splňovaly požadovanou nosnost vozidla. Proto kvůli vyšší hmotnosti elektromobilů potřebujete extra silné pneumatiky se zesílenými bočnicemi.

Tip DEZENTu: XL pneumatiky byly vyvinuty speciálně pro vyšší nosnost.

 

Proč se speciální pneumatiky pro elektromobily vyplatí

Každý majitel auta chce spotřebovat méně paliva z důvodu úspory peněz nebo snížení dopadu na životní prostředí. Rozhodujícím faktorem je pro elektromobily valivý odpor pneumatik, který ovlivňuje energetickou účinnost a aktivní spotřebu paliva. Podle TÜV proto nesprávné pneumatiky mohou snížit dojezd baterie elektromobilu až o 15 %.

Pneumatiky a kola nesou auto

Pneumatiky vašeho auta jsou jedinou spojnicí s vozovkou, která zaručuje vaši bezpečnost. Jako high-tech produkt se pneumatiky přizpůsobují příslušným požadavkům v létě a v zimě díky svému dezénu, konstrukci a chemickému složení. Kola musí stoprocentně odpovídat pneumatikám a uložení kol na nápravě. Jen tak kombinace pneumatik kol zajistí bezstarostnou a bezpečnou jízdu.

 

Konfigurátor disků DEZENT

V DEZENTu jsme proto vyvinuli snadno použitelný a srozumitelný konfigurátor. Nakonfigurujte si auto s novými koly DEZENT a současně zjistíte i parametry schválených pneumatik pro dané kolo. Rychlé, přehledné a technicky dokonalé.

Vyzkoušejte náš konfigurátor zde: DEZENT konfigurátor