jedeme na výlet!
Na cestě autem na dovolenou
Zajímavá fakta týkající se dovolených
Srovnání posledních osmi let ukazuje, že plány na dovolenou jsou v evropských zemích mírně na ústupu. Řečeno čísly však stále více než 52 procent Evropanů vyrazí na letní dovolenou. Tedy o něco málo více než polovina obyvatel Evropy letos plánuje vydat se na cesty. Průměrný rozpočet činí zhruba 2 300 EUR, což je o něco více než rozpočet amerických občanů. Navzdory tomu, že si mnoho lidí může dovolit vzít si dovolenou, chce průměrný Evropan během letních cest také šetřit. Většina lidí si bere dvoutýdenní dovolenou, přičemž Francouzi vedou statistiky s více než dvěma a půl týdny. 65 procent Evropanů preferuje přímořské destinace a zhruba 20 procent jich cestuje do hor. Celkově však většina Evropanů tráví dovolenou ve své vlastní zemi.

Příprava je klíčová
Ať už jedete na pláž nebo do hor, příprava je klíčová. Díky ní budete připraveni, když se věci pokazí nebo alespoň budete vědět, na koho se obrátit. Ideální je předem si napsat svůj vlastní seznam potřebných věcí na cestu. První místo, kde hledat pomoc, jsou automobilové kluby, z nichž většina má své internetové stránky a některé nabízí i speciální cestovní aplikace. Viz např.:


Cestování autem
Při cestování osobním automobilem je připravenost důležitá, i když se na první pohled zdá, že mobilita v Evropě je neomezená. Výlet po Evropě si vyžaduje prozkoumání různých vnitrostátních pravidel a předpisů, jako je například  mýtné pro osobní automobily, které ztěžuje manévrování v evropské „mýtné džungli“. Jednou z mála věcí, které platí všude, je Zelené karta pojištění vozu, která je uznávaná všude. Zatímco všechna rakouská vozidla musí být vybavena reflexními vestami, trojúhelníkem a lékárničkou, jiné evropské země mohou vyžadovat jiné věci. Pokud nebudete mít správnou povinnou výbavu, hrozí Vám nezanedbatelná pokuta. V předstihu si proto zjistěte, co potřebujete mít ve vozidle v zemi, kam cestujete.

Pro další informace klikněte zde.

Pozor na přehřátí
Pokud si chcete udržet myšlenky v klidu a v chladu i v letním horku, a to zejména při dlouhých jízdách autem, dobře se podívejte na správnou manipulaci s klimatizací. Zde je několik tipů:

  • Pokud bylo vozidlo zaparkováno pod žhnoucím sluncem, musí horký vzduch co nejdříve opustit auto. Nastartujte motor, nastavte klimatizaci na nejnižší teplotu a spusťte ventilátor. Okna nechte otevřená, aby mohl horký vzduch rychle uniknout.
  • Asi po třech minutách zavřete okna včetně případného střešního okna. Po stisknutí tlačítka „vnitřní cirkulace vzduchu“ bude cirkulovat pouze vzduch uvnitř automobilu, což zvyšuje efekt chlazení.
  • Po dalších pěti minutách funkci „vnitřní cirkulace vzduchu“ vypněte, aby se zabránilo zamlžení oken a nižší kvalitě vzduchu ve vozidle.
  • Vzduch z klimatizace by nikdy neměl být nasměrován přímo na tělo, jinak by mohlo dojít k nachlazení. Optimálního nepřetržitého chlazení lze dosáhnout použitím výduchů pro odmrazování předního okna.
  • Nadměrné chlazení je velmi špatné pro vaše zdraví. Čím nižší nastavíte teplotu, tím více zatěžujete tělní oběh. Klimatizace by měla být nastavena maximálně pět stupňů pod venkovní teplotou.
Daleké cesty
Pokud se rozhodnete pro cestu na dlouhé vzdálenosti, je dobrým zdrojem informací ministerstvo zahraničních věcí. Kromě důležitých informací a kontaktů vydávají možná varování a mnoho dalšího.

Chcete-li se ujistit, že vaše zasloužená dovolená bude opravdu příjemně stráveným časem, doporučujeme vám nepodcenit přípravu a vyjasnit si všechny případné otázky předem. DEZENT Vám přeje nádhernou dovolenou!

Vacation (1)Vacation (2)Vacation (3)Vacation Teaser