KROK 6: NOVÁ KOLA A PNEUMATIKY

CO MÍT NA PAMĚTI PŘI KOUPI NOVÝCH KOL A PNEUMATIK

Že vám do perfektního startu jara už chybí pouze vhodná kola? Výběr není úplně snadný - na trhu najdete spoustu různých kol a pneumatik.

A nestačí aby kola opticky ladila s designem vašeho vozu, ale zároveň musí splňovat také všechny zákonné požadavky a mít patřičnou homologaci.

Není zde jen jediná možná varianta. Ale které řešení je nejlepší?
aez dotz dezent stahlrad configurator
 

ALCAR 3D konfigurátor kol


Ve 3 krocích se můžete dostat na dosah ke svým vysněným kolům:
Zadáte značku a model vozu, vyberete si kola, vyhledáte prodejce a je to!

Jdeme na to!
6.1.1_Konfigurator
 

barva kol

 

Zda lesklá nebo matná, jednobarevné nebo vícebarevné nebo exkluzivní kola s keramickým leštěním jako AEZ Steam.forged – paleta možností se zdá nevyčerpatelná. Otázka je, který design litých kol se k vašemu automobilu bude hodit nejlépe.

Černá kola zvýrazní barvu karosérie automobilu. Jasně červená nebo sytě žlutá v kombinaci s temně černými koly nikdy nezklame.

Nejžádanějšími odstíny současnosti jsou ale metalicky šedé a matně grafitové odstíny, které se skvěle hodí k jakékoliv barvě karosérie.

RADA EXPERTA: Ti, kteří by chtěli svému vozu dodat více jasu, by se měli zaměřit na kola s leštěnou čelní plochou, která dokáže rozzářit celý vůz.
6.2.1_colors
 

velikost kol


Litá kola jsou na trhu dostupná ve velikostech od 13 do 30 palců. 1 palec se rovná 25,4 milimetru.

Větší kola působí vizuálně lépe. Na suché vozovce v kombinaci s širší pneumatikou zároveň zlepšují ovladatelnost vozu a umožňují sportovnější jízdu.

POZNÁMKA: Ne každé kolo je možné použít! Před jeho koupí doporučujeme podívat se na příklad do našeho ALCAR konfigurátoru kol. Každý vůz má specifické požadavky, které ovlivňují škálu kol, jež jsou na něj homologovaná a mohou být použita.
6.3.1_size
 

TLAK

 

Tlak v pneumatikách se udává v barech. Předepsané hodnoty naleznete v manuálu nebo na vnitřní straně krytky nádrže.
Správná hodnota tlaku vždy závisí na hmotnosti a zatížení vozidla.
6.4.1_bar
 

ALCAR přesně vrtaná kola

Přesně vrtaná kola jsou vyvinutá pro konkrétní vůz. Není třeba k jejich montáži používat centrovací kroužky. Ve většině případů je možné použít originální šrouby nebo matice i středovou krytku výrobce. 

3D Konfigurátor
6.5.1_car_specific
 

DOT symbol

Stáří pneumatiky si můžete zkontrolovat podle symbolu DOT, který je uvedený přímo na boku pneumatiky. Poslední čtyři číslice 3315 například udávají, že pneumatika byla vyrobená ve 33. týdnu roku 2015.
6.6.1_DOT
 

ECE

 

ECE je zkratka pro Evropskou Hospodářskou Komisi a na kole se značí písmenem E v kroužku a číslem homologace.

Takto označené kolo obdrželo všechna potřebná schválení a pro stanovená vozidla je možné ho použít bez dodatečného zápisu do Technického průkazu vozidla. Kola s ECE homologací jsou schvalována v originálním rozměru pro konkrétní vozy.
6.8.1_ece
 

Hump

 

Hump je vyvýšení na obou stranách ráfku, které zamezuje pneumatice ve sklouznutí.
6.9.1_Hump
 

středová krytka


Střed kola je zakrytý středovou krytkou. Kromě své ochranné funkce je to také dekorativní element, který často nese logo výrobce kola nebo vozu.
6.13.1_Nabenkappe
 

velikost pneumatiky

 

Rozměr pneumatiky se udává jako její šířka, výška a průměr.

Například rozměr “245/40 R20” znamená, že šířka je 245 mm, výška 40 % šířky a vnitřní průměr 20 palců.
6.15.1_reifengröße
 

tpms

 
Od 1. listopadu 2014 platí nová směrnice EU pro systémy kontroly tlaku v pneumatikách (TPMS) pro všechna nově přihlášená vozidla. Systémy pro kontrolu tlaku v pneumatikách jsou systémy integrované ve vozidle, které nepřetržitě sledují tlak v pneumatikách. Existují dva druhy systémů. Přímý systém měří tlak vzduchu pomocí senzoru v kole zatímco nepřímý systém detekuje pokles tlaku pomocí ABS senzorů vozidla. V případě poklesu tlaku v jedné nebo více pneumatikách je řidič upozorněn přímo na displeji na palubní desce vozidla.

TPMS plní čtyři funkce:

Zvyšuje bezpečnost jízdy díky lepší přilnavosti, lepšímu ovládání vozu a kratší brzdné vzdálenosti
Zabraňuje zvýšené spotřebě paliva při jízdě se špatným tlakem vzduchu v pneumatikách
Zamezuje zvýšenému opotřebení pneumatik, které je způsobeno příliš nízkým tlakem vzduchu v pneumatikách
Snižuje emise CO2 díky nižší spotřebě paliva a delší životnosti pneumatik
6.16.1_TPMS
 

SR3

 

Špičkový inovativní lak SR3 zajišťuje, že litá kola vypadají stále dobře i po mnoha letech a ujetých kilometrech. Hliník sice nekoroduje jako ocel, ale oxidace brzy způsobuje neatraktivní šedý povlak na jeho povrchu. Lak SR3 zlepšuje přirozenou odolnost hliníku vůči soli, malým škrábancům a dalšímu namáhání během provozu na silnicích.

Zkratka SR3 znamená “Salt Resistant - soli odolný“ a číslo odkazuje na tři vrstvy použitého laku - základní lak, barevný lak a svrchní bezbarvý lak. Základním lakem je vždy černý nebo šedý extrémně tvrdý práškový lak nanášený elektrostaticky a poté vypalovaný při teplotě 210 °C po dobu 45 minut. Barevný lak se aplikuje v tekutém stavu a stabilizuje se dalších 40 minut při teplotě 180 °C. Jako první linie ochrany před nástrahami venkovního prostředí se poté nanáší svrchní bezbarvá vrstva laku.
6.18.1_SR3
 

TÜV

 
TÜV (Anglicky: Technical Inspection Association) je garantem testů bezpečnosti. Provádí pravidelné testy a garantuje bezpečnost testovaných výrobků. TÜV testuje kola ještě před započetím jejich sériové výroby.
6.20.1_Tuev
 

Springmyride tip

Pomocník při parkování - tenisový míček
Zaparkujte vůz do požadované vzdálenosti od stěny garáže. Následně spusťte na provázku ze stropu garáže tenisový míček tak, aby se dotýkal čelního skla.

Při parkování pak snadno poznáte, že jste již v požadované parkovací poloze, jakmile se míček dotkne čelního skla. 
Lifehack