KROK 5: KONTROLA LETNÍCH KOL

STARÁ NEBO NOVÁ - JSOU MÁ KOLA VHODNÁ PRO JARNÍ PŘEZUTÍ?

Před namontováním Vašich letních kol je třeba zkontrolovat, zda jsou stále vyhovující.

Pneumatiky jsou pod neustálým tlakem. To je důvod proč by letní pneumatiky neměly být používané déle než 5 let.

Věk pneumatiky můžete zkontrolovat podle symbolu DOT, který je uvedený přímo na boku pneumatiky. Poslední čtyři číslice 3315 například udávají, že pneumatika byla vyrobená ve 33. týdnu roku 2015.

POZNÁMKA: Dejte si pozor na to, aby Vaše pneumatiky nebyly opotřebované úplně do hladka. Hloubka dezénu výrazně ovlivňuje Vaši bezpečnost. Ten kdo pravidelně a často jezdí, pneumatiky opotřebuje rychleji. Proto je potřeba pneumatiky a hloubku dezénu pravidelně kontrolovat. Pět roků rozhodně není univerzálním kritériem pro výměnu pneumatik.
alcar aez dotz dezent stahlrad configurator
 

HLOUBKA DEZÉNU

———————-
Co potřebujete:
- Měrku hloubky dezénu 
———————-

Pro všechny letní pneumatiky je povinná minimální hloubka dezénu 1,6 mm. V praxi doporučujeme jednoznačně hlubší dezén: 3 - 4 mm pro letní pneumatiky a min. 4 mm pro zimní pneumatiky (zákonem stanovený minimální dezén pro zimní pneumatiky je právě 4 mm).

Každá pneumatika má svoje indikátory opotřebení - malé proužky z tvrdé gumy umístěné v drážkách dezénu pneumatiky. Když dezén pneumatiky dosáhne hloubky 1,6 mm, tyto indikátory jsou viditelné v rovině s povrchem pneumatiky.

RADA OD EXPERTA: Hloubka indikátoru opotřebení nemusí být vždy 1,6 mm. Proto je mnohem bezpečnější měřit hloubku dezénu přístrojem na měření hloubky dezénu.
alcar aez dotz dezent stahlrad configurator
 

tlak v pneumatikách

 

———————-
Co potřebujete:
- Měřič tlaku v pneumatikách 
———————-

V závislosti na typu vozidla a jeho zatížení se používají různé úrovně tlaku. Stanovené úrovně jsou uvedené v příručce k vozidlu, na krytu palivové nádrže nebo na B-sloupku na straně spolujezdce.

Zařízení na měření tlaku v pneumatikách jsou k dispozici na většině čerpacích stanic zdarma. (Poznámka: při měření tlaku počítejte s tím, že si zašpiníte ruce).

Odstraňte ochranný kryt ventilu, nasaďte zařízení na ventil a zvyšujte (+) nebo znižujte (-) tlak použitím tlačítek + nebo -. Pro kontrolu tlaku v pneumatice krátce zmáčkněte tlačítka, aktuální tlak se zobrazí na displeji.

POZNÁMKA: Vždy nastavujte tlak, když je pneumatika studená. V opačném případě byste nemuseli získat správné výsledky, protože vzduch se vždy v zahřátých pneumatikách rozpíná.
alcar aez dotz dezent stahlrad configurator
 

vyvážení kol


———————-
Co potřebujete:
- Pneuservis
———————-

Náhlé brzdné manévry nebo prudké změny směru vedou k nerovnoměrnému opotřebovávání pneumatik. Následné nerovnoměrné rozložení hmotnosti se nazývá nevyváženost.

Nevyváženost vede nejen k vibracím volantu, ale může také poškodit vícero komponentů vozidla (např. ložiska kol, závěsy kol nebo převodovku).

Vyvažování musí vždy vykonávat kvalifikovaný autoservis.

RADA OD EXPERTA: Nevyváženost jen 10 g působí na kolo při rychlosti 100 km/h jako 2,5 kg závaží to představuje 250násobek jeho hmotnosti. Takže je jasné, proč je správné vyvážení tak důležité.
alcar aez dotz dezent stahlrad configurator
 

kontrola kol

 

Kola je nutné také zkontrolovat, zda nejsou poškozená. Bez kontroly nemohou být namontovaná žádná kola. 

Kromě povrchu a vnějších ploch je důležité zkontrolovat i vnitřní stranu kola stejně jako stav náboje.

Nikdy sami neopravujte žádné poškozené kolo, tím byste ztratili nárok na jeho případnou reklamaci. Dokonce i v případě, že opravu uskuteční odborný servis, ztrácíte nárok na reklamaci v ALCARu.

RADA OD EXPERTA: U vícedílných kol není vždy nutné vyměnit celé kolo. Častokrát je možné jednotlivé části jako například ráfek vyměnit jednotlivě.

(Všechny výše zmiňované informace nejsou v žádném případě úplné nebo správné za všech okolností).
alcar aez dotz dezent stahlrad configurator
 

Springmyride tip

 

Kontrola hloubky dezénu pomocí mince
Na změření hloubky dezénu Vašich pneumatik můžete použít také jednoeurovou minci. Zlatý okraj mince měří přesně 3 mm.